راه موفقیت دانش آموزان کنکوری در امتحانات نیمسال اول

راه موفقیت دانش آموزان کنکوری در امتحانات نیمسال اول

راه موفقیت دانش آموزان کنکوری در امتحانات نیمسال اول

ایام امتحانات برای دانش اموزان کنکوری روزهای حساسی است که با انتخاب صحیح روش های مطالعه فرصتی طلایی به شمار رود.

راه موفقیت دانش آموزان کنکوری در امتحانات نیمسال اول
استرس ها و هیجانات دوران امتحانات در روزگار دانش آموزی برای همه ما مانوس و آشنا است و این شرایطی زمانی که به سال های پایانی دبیرستان می رسیم دو چندان می شود، روزهایی که غول کنکور بر نظام آموزشی سایه افکنده و تمامی فعالیت های آموزشی و پرورشی را تحت تاثیر قرار می دهد.
در این شرایط باید تسلیم این سایه سنگین شد و مسیری را پیمود که ثمره آن بی حاصلی روزهای پرتلاطم آموزشی نباشد بنابراین به کارگیری مشاوره های صحیح نقش مهمی در این ایام ایفا می کند به ویژه در دوران امتحانات نیمسال که کنترل کردن آن بیش از روزهای دیگر حساس و با اهمیت است.

متناسب با زمان درس بخوانید!
محمدرضا پوردستمالچی مشاور تحصیلی با بیان اینکه بر خلاف تصور غلط بسیاری از داوطلبان آزمون سراسری، برنامه‌ریزی و مطالعه در هر مقطعی از زمان متفاوت بوده و باید براساس ویژگی‌ های همان مقطع تنظیم شود، گفت: به‌ طور کلی چهار شیوه مطالعه و برنامه‌ ریزی برای موفقیت در آزمون سراسری لازم است.
وی ادامه داد: مطالعه و برنامه‌ ریزی همگام با دبیر، جمع‌ بندی مبحثی، جمع‌ بندی نهایی و مرور نهایی از جمله مواردی است که دانش آموزان در ایام امتحانات باید ان را مورد توجه قرار دهند.
این مشاور تحصیلی برای داوطلبان کنکور یادآور شد: اگر به دروس نیم‌ سال اول به‌ عنوان نزدیک‌ ترین دوره جمع‌ بندی مبحثی نگاه کنیم به این نتیجه می‌ رسیم که این دوره از اهمیت ویژه‌ تری برخوردار است و با مطالعه و جمع‌ بندی مناسب این دوره در بهمن و اسفند در دروس نیم‌ سال اول مشکلی نداشته و فرصت مطالعه برای نیمسال دوم کافی است.
وی خطاب به دانش آموزان و داوطلبان کنکور بیان کرد: شاید بسیاری از شما زمانی که درسی را خوانده‌ اید پایان مطالعه احساس نیاز به دوره را تجربه کرده باشید، در دوره‌های جمع‌ بندی مبحثی وظیفه اصلی شما تکمیل کارهای ناقصی است که باید آن‌ها را قبلاً انجام می‌دادید در واقع در این دوره‌ ها باید دروس مربوط جمع‌ بندی شده و هیچ‌ کدام از مباحث آن نباید باقی بماند که این موضوع نقش مهمی‌ در موفقیت داوطلبان ایفا می کند.

امتحانات محور اصلی برنامه ریزی درسی
ایام امتحانات برای دانش آموزان و داوطلبان کنکوری از اهمیت خاصی برخوردار است و تفاوت‌ های مطالعه و برنامه‌ ریزی در دوره‌ های جمع‌ بندی مبحثی باید مورد توجه قرار گیرد.
چه بسا همین دوران می تواند به عنوان فرصت و یا تهدیدی برای ادامه راه به شمار رود بنابراین باید مسیر صحیحی برای آن در نظر گرفته شود تا تلاش های چند ماهه امسال ثمره رضایت بخشی برای دانش آموز در پی داشته باشد.
پور دستمالچی عنوان کرد: برنامه محور اصلی مطالعاتی داوطلبان در حال تحصیل در ایام امتحانات نیمسال، برنامه امتحانی است در واقع بر خلاف دوره مطالعه همگام با دبیر، دانش آموز باید بر اساس برنامه امتحانات به مطالعه دروسی بپردازد که در چند روز آینده باید خود را برای امتحان آماده کند.

پنج ضلع دوره جمع‌ بندی مبحثی رافراموش نکنید
جمع بندی مبحثی در دوران امتحانات فرصت مناسبی برای دانش آموزان و داوطلبان کنکوری فراهم می کند تا آموزه های خود را ساماندهی کنند و ارزیابی مناسبی از عملکرد خود طی مدت مطالعه برای کنکور داشته باشند.
اما در این دوران سوالی ذهن دانش آموزان را به خود مشغول می کند و آن هم چگونگی مطالعه افراد برای موفقیت در گذراندن امتحانات و هم چنین کنکور است.
پوردستمالچی در این باره عنوان کرد: مطالعه جزوه، مرور سریع کتاب درسی و حل تمرین‌ های کتاب، تکمیل تست‌ های آموزشی، خلاصه‌ نویسی و حل نمونه سؤالات امتحانی از مواردی است که باید در جمع بندی مبحثی مورد توجه باشد تا دانش آموز مسیر موفقیت را بپیماید.

تستی بخوانیم یا تشریحی؟
این سؤال که جز سؤالات متداول داوطلبان آزمون سراسری است، بیش‌تر در دوره‌های جمع‌بندی نیم‌سال اول و دوم که داوطلبان باید در آزمون‌ های تشریحی شرکت کنند مطرح می‌شود. برای پاسخ به این سؤال بهتر است ابتدا به مفهوم مطالعه صحیح بیش‌ تر توجه کنیم، در روش‌ مطالعه صحیح داوطلب باید پس از مطالعه تشریحی و مفهومی، اقدام به زدن تست و تمرین کند.
این مشاور تحصیلی با بیان اینکه وظیفه اصلی داوطلبان در گام اول مطالعه تشریحی و مفهومی مطالب است که برای تسلط بیشتر نیاز به تمرین و تست دارد، گفت: این روش در دروس تمرینی امتحان (ریاضی و فیزیک و غیره) برخی از سؤالات اثباتی (که به اثبات یک فرمول پرداخته است) ممکن است نگران‌کننده باشد، چون به نظر می‌رسد به‌طور طبیعی یک داوطلب آزمون سراسری نیازی به مطالعه روش اثبات فرمول‌ها و غیره ندارد، در حالی ‌که اطلاع از روش اثبات فرمول‌ها قطعاً می‌تواند در فهم و حفظ بهتر مطالب اثر بگذارد.
وی ادامه داد: اینکه روند آزمون سراسری در سال‌های اخیر به سمت مفهومی‌ شدن تغییر یافته است نشان می‌ دهد که اطلاع از روش‌های اثبات، یادگیری تست‌ های خارج از کتاب درسی همگی می‌ تواند در نتیجه آزمون سراسری تأثیر داشته باشد.
رعایت روش‌ های مطالعه ذکر شده و تمرین در مسیر صحیح می‌ تواند سبب موفقیت دانش آموزان و داوطلبان کنکوری در دوره جمع‌ بندی مبحثی نیم‌ سال اول شود که خود بخش عمده‌ ای از موفقیت در آزمون سراسری را رقم می زند.

منبع: تبیان